Wyciszenie, nazywane też wygłuszeniem wnętrza samochodu to zabieg znacząco podnoszący komfort podróżowania. Obecnie coraz mniej producentów przykłada należną uwagę do izolacji akustycznej swoich aut. Optymalizacja finansowa zmusza do szukania coraz mniej efektywnych rozwiązań. Na szczęście na rynku jest dostępny szereg materiałów tłumiących przeciwdziałających temu problemowi, takich jak maty bitumiczne bądź butylowe.
Do wyciszania samochodu stosowane są dwa rodzaje mat. Czym jest mata butylowa i czym różni się od maty bitumicznej? Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać podobnie, a różnicę lepiej dostrzec można w dotyku:
Izolacja akustyczna polega na jak najlepszym odseparowaniu powierzchni od źródła hałasu. Warstwy mat czy pianek powinny być jednolite i szczelne, aby uzyskany efekt był jak najlepszy.
Maty przede wszystkim skutecznie redukują rezonanse, usztywniają karoserię oraz izolują od hałasu w obszarze drzwi. Warto jednak zwrócić uwagę również na pianki akustyczne, które są drugim ważnym elementem wyciszenia samochodu. Wygłuszają one szumy oraz idealnie dopełniają efekt tłumienia, jako druga warstwa pokrycia dla mat. Pianki, poza rozmiarem i strukturą, można podzielić przede wszystkim na te zamknięto komorowe oraz otwarto komorowe. W dużym skrócie te pierwsze nie wchłaniają wody lub wchłaniają ją w minimalnym stopniu. Drugie są podatne na wilgoć i nie nadają się do aplikacji narażonych na kontakt z wodą.
Powierzchnia przed montażem izolacji użytej do wyciszenia wnętrza samochodu musi być czysta, sucha i wolna od tłuszczów. Im bardziej skupimy się nad przygotowaniem podłoża, tym efekt będzie lepszy i trwalszy. Na wstępie powinniśmy powierzchnię dokładnie odczyścić z brudu, następnie odtłuścić. Na pomoc przyjść nam może zmywacz silikonowy bądź bardziej powszechna benzyna ekstrakcyjna. Czyszczenie trudniejszych elementów możemy ułatwić sobie środkiem antykorozyjnym typu „baranek”, który doskonale wgryzie się w obszary, których dokładnie nie doczyściliśmy i poprawi znacząco przyczepność maty czy pianki.
Musimy pamiętać, aby preparat dokładnie odparował, co nieraz jest procedurą bardzo czasochłonną. Warto stosować się do instrukcji zamieszczonej przez producenta na opakowaniu. Na przygotowaną wcześniej powierzchnię nakładamy warstwę maty bądź pianki, przy czym mata musi być bardzo dokładnie i mocno dociśnięta do elementu. W ofercie jest wiele narzędzi ułatwiających ten etap montażu. Do dociskania możemy użyć dedykowanych wałków, rakli czy innego każdego przedmiotu, który dokładnie dociśnie matę do elementu.
Choć obecnie maty butylowe nie wymagają podgrzewania, proces ten zwiększa ich plastyczność oraz ułatwia aplikację. W zależności od stosowanego materiału producenci zalecają pracę w temperaturach pokojowych (powyżej 15 stopni Celsjusza). Prawidłowa aplikacja pianek oraz mat to gwarancja poprawy komfortu podróżowania, który z pewnością da się zauważyć już podczas pierwszej dłuższej trasy. Z pewnością więc warto to zrobić. A co, jeśli nie umiemy lub nie chcemy zabierać się za tego typu prace samodzielnie? Wówczas wyciszenie samochodu warto powierzyć specjalistom.
Jeżeli zależy Ci na skutecznym i szybkim wyciszeniu wnętrza samochodu, możesz to zadanie powierzyć profesjonalistom, takim jak zespół Sound Audio System. W naszym warsztacie zadbamy zarówno o odpowiednie przygotowanie powierzchni pod aplikację mat, jak i ich dobre, trwale położenie czy uzupełnienie szczelin pianką. Doskonale wiemy, że takie zabiegi pozwolą nie tylko na większy komfort podróżowania, ale też umożliwią lepszy odsłuch muzyki w aucie czy sprawią, że rozmowy telefoniczne będą lepiej słyszalne. Wszystkich Klientów z Warszawy i całego województwa mazowieckiego zapraszamy naszego salonu w Lublinie. Gwarantujemy terminowość oraz pełen profesjonalizm, jeśli chodzi o proponowane usługi. Zadzwoń lub napisz i mów się na wizytę.
Jeżeli zastanawiasz się ile kosztuje wyciszenie Twojego samochodu zapraszamy do Naszego cennika: